sowie

Wywiady, rozmowy z osobami związanymi z Wałbrzychem, okolicami i nie tylko.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-12 20:12

Ostatni komentarz: cóż to się dzieje na Twojej stronie , Michale? skąd tyle jadu w ludziach? wywiad, jak wywiad- ani dobry, ani zły, ot, taka niezobowiązująca lektura. a tu... 4LO zazdrości 1 LO, zresztą każdy każdemu zazdrości i obsypuje się wyzwiskami. normalnie wstyd :(
dodany: 2009.04.17 19:55:50
przez: j.o.
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-30 21:45

Ostatni komentarz: robic dzialac dla nas mlodych!! cos sie musi dziac
dodany: 2009.03.31 09:45:04
przez: zen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-26 20:04

Ostatni komentarz: Tzn. Czwarte to ma ekipę. Zjadło mi wyraz.
dodany: 2009.02.27 14:16:45
przez: Mosze
czytaj więcej
Założysz się? – czyli idea social gambling po polsku
2009-10-13 10:37

niedziela, 4 Październik 2009


“Źródłem pomysłu jest przede wszystkim idea oddania użytkownikom pełnej decyzyjności w przedmiocie realizowanych przez nich działań w internecie”. – O idei social gambling rozmawiamy z Sebastianem Wojdyłem z serwisu 3Buki.pl, który pozwala zakładać się użytkownikom sieci praktycznie o wszystko.


Na początek wyjaśnijmy może ideę social gambling…

- Termin social gambling zaczerpnęliśmy z systemów prawa stanowego w USA. Pod tym terminem kryje się w USA aktywność quasi-hazardowa nie związana z bukmacherami i kasynami. Poszczególni ustawodawcy przyjęli, iż jeśli stroną zakładu oraz organizatorem nie jest podmiot profesjonalny, a przede wszystkim wygrane nie zasilają przede wszystkim kasy organizatora (jak np. wygrywający bank w kasynie lub wygrane przez bukmachera zakłady) to tego typu aktywność należy potraktować jako zabawę i jako taką zwolnić z wymogów rejestracji czy zezwoleń. Wskazane rozwiązania oraz ogólnie nurt social i web2.0 rozwijające się w Polsce zainspirowały nas do twórczego rozwinięcia pomysłu na projekt, w którym to użytkownicy i gracze podejmują decyzję o wysokości, przedmiocie a wreszcie co najważniejsze, stosunku wygranej do przegranej. Z racji tego, iż 3buki.pl nie ingeruje w treść zakładów, a przede wszystkim nie gwarantuje stronom otrzymania wygranej od drugiego uczestnika zakładu, uznaliśmy iż najbardziej adekwatnym określeniem tego typu serwisu, bazującego na interakcji użytkowników jest właśnie social gambling.

Skąd pomył na serwis do zawierania zakładów pomiędzy użytkownikami? Czy wzorujecie się np. na amerykańskich serwisach?

- Źródłem pomysłu jest przede wszystkim idea oddania użytkownikom pełnej decyzyjności w przedmiocie realizowanych przez nich działań w internecie. Wychodząc od tego założenia zastanawialiśmy się w jakim sektorze rynku w Internecie, taka decyzyjność jest znacznie ograniczona i gdzie przemodelowanie dotychczasowych wzorców dałoby najciekawsze rezultaty. Wybór padł właśnie na gambling, jako na sektor w którym decyzyjność internauty oraz ograniczenia rynku (faktyczne ustawowe zablokowanie startu polskich serwisów bukmacherskich w internecie) wydawały nam się najlepszą z możliwych do zagospodarowania nisz.
Odnośnie wzorców, przy projektowaniu systemu nie natknęliśmy się na tego typu serwis (choć pragniemy podkreślić, iż nie utrzymujemy iż jesteśmy jedyni, jeśli ktoś z czytelników zna tego typu serwis za granicą z chęcią się z nim zapoznamy), tak więc, przynajmniej mentalnie, nie dokonywaliśmy kalki z funkcjonujących na zachodzie rozwiązań.

 

Nazwa 3buki? Skąd na nią pomysł?


- Przy tworzeniu systemu paradoksalnie była to jedna z najbardziej kłopotliwych kwestii. Ograniczając się do dostępnych domen (koszty odkupienia domeny wykraczały poza nasz budżet) szukaliśmy nazwy która nie dość że będzie łatwa do zapamiętania, to jeszcze będzie odzwierciedlała treść serwisu. Po burzliwych dyskusjach zdecydowaliśmy się właśnie na zbitkę 3buki, która może być czytana też jako free-buki, czyli wolny bukmacher, wolne zakłady. Takie właśnie określenie serwisu naszym zdaniem najlepiej oddaje nasz pomysł na funkcjonowanie social gambling.

 


Ostatnio sporo mówiło się o wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który podtrzymał, że każde państwo UE może samodzielnie ustanawiać prawa do gier przez Internet. Czy “zakłady społecznościowe” są typową grą losową i hazardem? Czy może w ogóle nie podlegają pod te przepisy…


- Z naszej strony, uważamy iż social gambling w wydaniu prezentowanym przez 3buki.pl nie podlega w ogóle regulacjom ustawy o grach i zakładach losowych. Oczywiście nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jakie będzie ostateczne stanowisko organów (czyli po ostatnich zmianach ustawy urzędów celnych) może mieć tylko nadzieje, że podzielą one nasz zdanie mające odzwierciedlenie w zawartej w serwisie opinii prawnej. Z naszego punktu widzenia jeśli serwis de facto ani nie organizuje, ani nie ingeruje w treść zakładów czy rozliczenia między użytkownikami trudno mówić tu o działalności regulowanej. Przedmiotowe przepisy zostały utworzone aby z jednej strony chronić graczy przez nieuczciwymi serwisami, z drugiej zaś umożliwić państwu skuteczne ściąganie podatków z tak zyskownego źródła dochodów. Z racji modelu funkcjonowania 3buki.pl nie można zaś mówić ani o potencjalnych nadużyciach serwisu, ani o osiąganiu wysokich zysków kosztem graczy, tak więc brak jest nawet celowościowej przesłanki, która mogłaby powodować uznanie iż nasz serwis winien podlegać wskazanym przepisom.


Liczycie na to, że rynek od profesjonalnych bukmacherów przeniesie się do społecznościowej wersji – czyli najlepsi gracze sami staną się bukmacherami, ale w idei social gambling?


- Nie sądzimy aby social gambling miało stać się konkurencjom dla bukmacherów. Z racji nie tak wysokich jak u tradycyjnych bukmacherów stawek wygranych, myślimy, iż tego typu serwisy będą jedynie uzupełnieniem pewnej niszy na rynku, propozycją dla ludzi, którzy szukając zabawy opartej o typowanie wyników zdarzeń nie koniecznie odnajdują się w tematyce sportowej, a chcą na przykład założyć się o wynik Oskarów czy poszczególnych zdarzeń politycznych. Naszym zdaniem jeśli osiągniemy w dalekiej przyszłości 1% wartości rynku w internecie (rozumianego jako zakłady dokonywane na zagranicznych serwisach) będzie to znaczny sukces.


Pewnie nie jedna osoba zapyta o kwestie podatkowe… Czy od wygranych w social gambling należy zapłacić podatek do US? Jeżeli tak, to na jakich zasadach? Słynne 10% od wygranej…?


- Naszym zdaniem, od wygranych w serwisie niestety trzeba będzie płacić podatek w wysokości wynikającej ze skali podatkowej, tj. nie ryczałtowo 10% jak w zakładach wzajemnych, ale np. 18%. Powyższe wynika z modelu funkcjonowania w którym nie możemy mówić o grach i zakładach wzajemnych w rozumieniu stosownych ustaw podatkowych, a tym samym nie można stosować wskazanego ryczałtowego 10% podatku, tylko stawkę należną dla dochodów z innych źródeł. Przedmiotowy podatek należy wykazać w zeznaniu (PIT) składanym do US i odprowadzić w ustawowych terminach na konto właściwego urzędu.

Zakłady w sieci to w Polsce stosunkowo rosnąca rozrywka – szczególnie w zakresie zakładów sportowych. Jakiej ilości graczy oczekujecie w modelu social gambling?


- Trudno nam prognozować ilość użytkowników jaka zainteresuje się naszym pomysłem, jednak z naszych analiz wynika, że w ciągu pierwszego roku działalności chcielibyśmy osiągnąć liczbę 24 tys. aktywnych użytkowników. Czy powyższe znajdzie potwierdzenie w twardych danych, to zostanie zweryfikowane przez samych internautów.


Na ile transakcje internetowych zakładów społecznościowych są bezpieczne dla “gracza amatora”?


- W serwisie oddajemy użytkownikom pełną decyzyjność odnośnie aktywności do rąk internauty. Stawiając na przejrzystość systemu zakładamy, iż użytkownicy dysponując jasnymi danymi będą mogli podjąć racjonalne decyzję. Dodatkowo w celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji i żalu użytkowników, a przede wszystkim by uniknąć sytuacji w których internauta w ferworze gry po prostu przeszarżuje ze swoją aktywnością, przyjęliśmy w serwisie zasadę, iż maksymalnie można w serwisie przegrać miesięcznie kwotę 3 tys. PLN, powyżej której to kwoty konto użytkownika staje się pasywne do końca danego miesiąca. Odnośnie ewentualnych nieuczciwych graczy, nie chcących przelewać wygranych, jak przystało na model social, umożliwiamy użytkownikom jedynie wystawienie negatywnych komentarzy tego typu użytkownikom, tak by w sposób faktyczny zamknąć naciągaczom drogę do przyszłych “nieuczciwych zagrań”.


Na czym chcecie się skupić najbardziej w najbliższej przyszłości?


- W chwili obecnej skupiamy się na rozwoju systemu i uwzględnianiu uwag użytkowników. W przyszłości planujemy starty lokalnej mutacji systemu na Słowacji. Sądzimy iż ze względu na walutę (euro) obecność znanych z Polskich systemów bankowych (mBank) oraz podobnej mentalności ludzi jest to najlepszy kraj do rozpoczęcia prób rozwinięcia działalności na rynkach innych niż Polska.

 

źródło
http://www.pablik.pl/index.php/6768/zalozysz-sie-czyli-idea-social-gambling-po-polsku.htmlWróć
dodaj komentarz | Komentarze: