W Jedlinie-Zdroju budowane są 44 nowoczesne mieszkania przy ul. Władysława Andersa. Będą to 2 i 3 pokojowe mieszkania. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji windę, a w budynku znajdą się pomieszczenia gospodarcze, wózkownia, rowerownia, a także podziemny parking na 23 samochody. Przed blokiem powstanie 39 miejsc parkingowych.
Całość będzie estetycznie zaaranżowana. Inwestycja ma być gotowa najpóźniej w trzecim kwartale 2025 roku, jej wartość to około 22 miliony złotych.
- Budujemy w Jedlinie – Zdroju 35 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 42 do ponad 52 m kw. oraz 9 trzypokojowych o powierzchni około 62 m kw. Już można się o nie ubiegać w siedzibie „TBS” w Kamiennej Górze oraz w Urzędzie Miasta Jedlina – Zdrój – mówi prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” sp. z o.o. w Kamiennej Górze, Władysław Niemas.
Te jedlińskie, podobnie, jak wszystkie budowane przez „TBS” sp. z o.o. w Kamiennej Górze, będą wykonane „pod klucz”, w wysokim standardzie. W pokojach będą panele, w kuchniach i w łazienkach płytki ceramiczne, stolarka okienna 3 -szybowa PCV. Każdy lokal będzie wyposażony w czteropalnikową elektryczną kuchenkę z piekarnikiem, zlewozmywak, umywalkę z baterią, miskę wc oraz wannę. W lokalach mieszkalnych zaprojektowano ogrzewanie płaszczyznowe, zamiast tradycyjnych grzejników.
Miasto Jedlina-Zdrój jest wspólnikiem Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” sp. z o. o. w Kamiennej Górze, stąd realizacja projektu na terenie Jedliny. Montaż finansowy tego przedsięwzięcia obejmuje udział miasta Jedlina-Zdrój w kwocie ponad 1,7 mln zł. Pozostałe wydatki związane z budową pokryją rządowe dotacje, kredyt zaciągnięty przez towarzystwo oraz wpłaty od przyszłych najemców.
- Lokale są przeznaczone dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu na terenie naszego kraju i nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, a których dochody pozwalają na pokrycie należności z tytułu najmu mieszkania – tłumaczy burmistrz Jedliny – Zdroju, Leszek Orpel. Najem regulują stosowne przepisy.
Aby uzyskać mieszkanie z zasobów TBS należy dokonać wpłaty partycypacji w wysokości około 1300 zł za metr kwadratowy, a także na miesiąc przed wprowadzeniem się do lokalu mieszkalnego uregulować kaucję w wysokości 12-krotnego miesięcznego czynszu. Umowy najmu zawierane są na czas określony, niekrótszy niż 5 lat. Najemca w każdej chwili może wypowiedzieć umowę z jednomiesięcznym okresem i wyprowadzić się. W momencie rozwiązania umowy najmu wpłacona kaucja oraz partycypacja są zwracane.
- Mieszkanie TBS jest świetną opcją dla osób, których nie stać na zakup mieszkania na własność, którym bank nie chce przyznać kredytu na zakup mieszkania, gdyż nie posiadają pełnej zdolności lub z innych przyczyn. To opcja dla osób, które chcą w przyszłości kupić swoje własne mieszkanie, ale nie chcą płacić bardzo wysokich czynszów na wolnym rynku najmu i zamiast tego wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny w przyszłości. To idealna opcja dla przyjezdnych w nasze okolice za pracą lub z innych przyczyn, ale póki co niechcących osiadać na stałe, kupując mieszkanie i zaciągając kredyt – wyjaśnia Leszek Orpel.
Dlaczego warto zamieszkać w Jedlinie – Zdroju? Bo to bardzo dobre miejsce do życia. Standardy miejscowości uzdrowiskowej, parki - szczególnie Park Zdrojowy, kompleksy rekreacyjne, trasy spacerowe, place zabaw. W mieście jest bardzo dobra infrastruktura komunalna; wyremontowane drogi, żłobek , przedszkola , szkoła podstawowa. Znakomite połączenie z Wałbrzychem (26 autobusów linii nr5, lokalny autobus Szarlotka, dwie stacje kolejowe - w kierunku Wrocławia i Kłodzka.
Nowością jest Jedlińska Karta Mieszkańca z rabatami na atrakcje: całoroczny tor saneczkowy, parki linowe, lodowisko miejskie. W bliskiej okolicy jest mnóstwo różnorodnych miejsc do zwiedzania i górskich wędrówek w góry. Z Jedliny-Zdroju można wejść na Górę Borową (853 m n.pm.), gdzie z wieży widokowej widać całą panoramę Gór Wałbrzyskich. Odkrywców przyciągają także: Pałac Jedlinka czy historyczne trasy kolejowe.
Źródło: jedlinazdroj.eu
W dzierżoniowskim ratuszu funkcjonuje od roku 2013 Okno Artystyczne. Mieści się ono w witrynie Wydziału Promocji, a jego zadaniem jest zainteresowanie mieszkańców miasta pasjami i talentami artystycznymi lokalnych twórców. Obecnie w Oknie Artystycznym podziwiać można prace Patrycji Marii Kotlińskiej, dzierżoniowianki, której pasją jest rysowanie, plecenie wieńców, makram czy wytwarzanie własnych kremów i nalewek ze zbieranych ziół. Oprócz tego artystka jest nauczycielką jogi.
czytaj więcejW dniu 11.10.2022 r. w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, w obecności wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski - podpisano umowy na zakup 24 autobusów elektrycznych. Wśród 6-ściu gmin, których komunikacja miejska zyska na takich pojazdach, jest także Nowa Ruda. Umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł burmistrz Tomasz Kiliński.
czytaj więcejRozpoczyna się przebudowa ulicy Sikorskiego w Dzierżoniowie. Ta kluczowa droga dla osiedli mieszkaniowych, jedna z ważniejszych w mieście, zostanie całkowicie przebudowana. Gruntowna modernizacja obejmie całą drogę wraz z chodnikami, miejscami parkingowymi, oświetleniem i ścieżką rowerową.
czytaj więcejPomoc ofiarom wojny w dłuższej perspektywie - rozmowa z burmistrzem Dzierżoniowa.
czytaj więcejIOB – Instytucje Otoczenia Biznesu – to podmioty wspierające przedsiębiorstwa w ich rozwoju i działalności. Przejawia się to m.in. w oferowaniu tańszej powierzchni biurowej na wynajem, tańszego laboratorium, dostępu do usług doradczych z dziedziny prawa, marketingu, zarządzania, negocjacji, finansów czy ochrony własności przemysłowej. IOB pomagają przedsiębiorcom przeprowadzić zaplanowaną inwestycję, wdrożyć nowatorski pomysł o charakterze technologicznym.
czytaj więcej