Zapewniają dzieciom jak największą ilość zabaw ruchowych. Propagują uprawianie sportu jako środka poprawy kondycji fizycznej, służącej polepszeniu stanu zdrowia i samopoczucia każdego człowieka. Rozmowa z Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” Dariuszem Góralewiczem.
- Niepubliczne Sportowe Przedszkole „Olimpijczyk” jest młodym przedsięwzięciem?
- Tak. Zaczęliśmy swoją działalność we wrześniu 2012 roku jako jedno oddziałowy punkt przedszkolny. Po roku działalności przekształciliśmy się w trzy oddziałowe przedszkole, a od tego roku przygotowani jesteśmy do pracy z sześcioma grupami dzieci.
- Czego mogą oczekiwać rodzice zapisując dzieci do sportowego przedszkola?
- Podobnie jak w tradycyjnej placówce maluchy biorą udział w zajęciach edukacyjno-wychowawczych, uczą się języka angielskiego, bawią się i chodzą na spacery. Wszystkie te podstawowe funkcje wychowania przedszkolnego staramy się uzupełnić ofertą zajęć sportowo-rekreacyjnych. Dzieci uczestniczą w treningach piłki nożnej, zajęciach tanecznych i logopedyczno-rytmicznych. Część z nich korzysta z lekcji nauki pływania. Od lutego wprowadzamy gimnastykę korekcyjną z elementami sztuk walki. Przez cały rok korzystamy z wewnętrznego placu zabaw, na którym nasi podopieczni eksploatują swoje niespożyte pokłady energii.
- Czy wasze przedszkole przeznaczone jest dla dzieci ze specjalnymi predyspozycjami do uprawiania sportu?
- Oczywiście nie, ideą sportowego przedszkola jest zapewnienie jak największej ilości zabaw ruchowych. Zachęcenie dzieci do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Naszym zadaniem nie jest uczynienie z naszych podopiecznych przyszłych sportowców, tym bardziej odrzucanie kogoś, bo nie ma specyficznych predyspozycji. Niepubliczne Sportowe Przedszkole „Olimpijczyk” propaguje uprawianie sportu jako środka poprawy kondycji fizycznej, służącej polepszeniu stanu zdrowia i samopoczucia każdego człowieka. Oczywiście będziemy dumni, jeżeli to u nas będą stawiać swe pierwsze kroki przyszli Olimpijczycy.
- Na jakie zaplecze mogą liczyć rodzice w sportowym przedszkolu?
- Od trzech lat jesteśmy w ciągłej budowie lub przebudowie. W tym roku wydaje się, że zakończyliśmy ten proces. Dla potrzeb naszych dzieci oddajemy przestronne, nowoczesne sale. Mamy do dyspozycji duży wewnętrzny plac zabaw. Zajęcia sportowe prowadzone są w zmodernizowanej hali sportowej. Korzystamy z boiska szkolnego ze sztuczną murawą. Kiedy dopisuje pogoda maluchy chodzą na szkolny plac zabaw.
- Obok waszego przedszkola wybudowano nowoczesny plac zabaw....
- Na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 im. Olimpijczyków Polskich w Wałbrzychu, właśnie ukończono prace nad Sportowym Parkiem Malucha. Jestem szczególnie z tego dumny ponieważ to ja z moimi koleżankami i kolegami z UKS „Olimpijczyk” i Szkoły przygotowaliśmy projekt Parku, i namawialiśmy mieszkańców Podzamcza na głosowanie na niego w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2014 rok. Dzięki temu w sercu Podzamcza powstał kompleks sportowo- rekreacyjny (małe boisko wielofunkcyjne, tor przeszkód i plac zabaw) dla maluchów z całej dzielnicy. Sądząc po frekwencji dzieci na obiekcie, Sportowy Park Malucha odnosi wielki sukces.
- Ogłaszacie się, że od września nie będziecie pobierać odpłatności za czesne.
- To prawda, planujemy znieść opłaty w grupach korzystających z zajęć edukacyjno-wychowawczych od godziny 8.00 do 13.00 i zmniejszyć odpłatność dla dzieci korzystających z pełnej opieki w naszym przedszkolu, czyli od 6.00 do 17.00. Mamy nadzieję, że zgodnie z nową ustawą wejdziemy w system pełnego finansowania opieki przedszkolnej przez Gminę, i będziemy świadczyć usługi w przyszłości na tych samych zasadach co przedszkola samorządowe. Naszą ideą jest to,aby każde dziecko, jeżeli tylko jego rodzice sobie tego życzą, mogło korzystać z naszej oferty i aby ograniczeniem w tym nie były możliwości finansowe opiekunów maluchów.
W dniu 11.10.2022 r. w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, w obecności wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski - podpisano umowy na zakup 24 autobusów elektrycznych. Wśród 6-ściu gmin, których komunikacja miejska zyska na takich pojazdach, jest także Nowa Ruda. Umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł burmistrz Tomasz Kiliński.
czytaj więcejRozpoczyna się przebudowa ulicy Sikorskiego w Dzierżoniowie. Ta kluczowa droga dla osiedli mieszkaniowych, jedna z ważniejszych w mieście, zostanie całkowicie przebudowana. Gruntowna modernizacja obejmie całą drogę wraz z chodnikami, miejscami parkingowymi, oświetleniem i ścieżką rowerową.
czytaj więcejPomoc ofiarom wojny w dłuższej perspektywie - rozmowa z burmistrzem Dzierżoniowa.
czytaj więcejIOB – Instytucje Otoczenia Biznesu – to podmioty wspierające przedsiębiorstwa w ich rozwoju i działalności. Przejawia się to m.in. w oferowaniu tańszej powierzchni biurowej na wynajem, tańszego laboratorium, dostępu do usług doradczych z dziedziny prawa, marketingu, zarządzania, negocjacji, finansów czy ochrony własności przemysłowej. IOB pomagają przedsiębiorcom przeprowadzić zaplanowaną inwestycję, wdrożyć nowatorski pomysł o charakterze technologicznym.
czytaj więcejZ pasjonatem lokalnej fotografii i grafiki rozmawiał Paweł Szpur.
Tomek, potrafisz dzielić swój czas na rożne pasje. Jesteś grafikiem komputerowym, montujesz filmy oraz fotografujesz. Skąd pomysł, by robić zdjęcia z drona ?
Miałem ochotę spróbować czegoś nowego. Nie lubię stać w miejscu, więc tego unikam. Mamy w Wałbrzychu wielu bardzo dobrych fotografów... nie chcąc robić im konkurencji, "przeskoczyłem" na coś innego. A drony to całkiem nowa i ciekawa technologia.