Zapewniają dzieciom jak największą ilość zabaw ruchowych. Propagują uprawianie sportu jako środka poprawy kondycji fizycznej, służącej polepszeniu stanu zdrowia i samopoczucia każdego człowieka. Rozmowa z Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” Dariuszem Góralewiczem.
- Niepubliczne Sportowe Przedszkole „Olimpijczyk” jest młodym przedsięwzięciem?
- Tak. Zaczęliśmy swoją działalność we wrześniu 2012 roku jako jedno oddziałowy punkt przedszkolny. Po roku działalności przekształciliśmy się w trzy oddziałowe przedszkole, a od tego roku przygotowani jesteśmy do pracy z sześcioma grupami dzieci.
- Czego mogą oczekiwać rodzice zapisując dzieci do sportowego przedszkola?
- Podobnie jak w tradycyjnej placówce maluchy biorą udział w zajęciach edukacyjno-wychowawczych, uczą się języka angielskiego, bawią się i chodzą na spacery. Wszystkie te podstawowe funkcje wychowania przedszkolnego staramy się uzupełnić ofertą zajęć sportowo-rekreacyjnych. Dzieci uczestniczą w treningach piłki nożnej, zajęciach tanecznych i logopedyczno-rytmicznych. Część z nich korzysta z lekcji nauki pływania. Od lutego wprowadzamy gimnastykę korekcyjną z elementami sztuk walki. Przez cały rok korzystamy z wewnętrznego placu zabaw, na którym nasi podopieczni eksploatują swoje niespożyte pokłady energii.
- Czy wasze przedszkole przeznaczone jest dla dzieci ze specjalnymi predyspozycjami do uprawiania sportu?
- Oczywiście nie, ideą sportowego przedszkola jest zapewnienie jak największej ilości zabaw ruchowych. Zachęcenie dzieci do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Naszym zadaniem nie jest uczynienie z naszych podopiecznych przyszłych sportowców, tym bardziej odrzucanie kogoś, bo nie ma specyficznych predyspozycji. Niepubliczne Sportowe Przedszkole „Olimpijczyk” propaguje uprawianie sportu jako środka poprawy kondycji fizycznej, służącej polepszeniu stanu zdrowia i samopoczucia każdego człowieka. Oczywiście będziemy dumni, jeżeli to u nas będą stawiać swe pierwsze kroki przyszli Olimpijczycy.
- Na jakie zaplecze mogą liczyć rodzice w sportowym przedszkolu?
- Od trzech lat jesteśmy w ciągłej budowie lub przebudowie. W tym roku wydaje się, że zakończyliśmy ten proces. Dla potrzeb naszych dzieci oddajemy przestronne, nowoczesne sale. Mamy do dyspozycji duży wewnętrzny plac zabaw. Zajęcia sportowe prowadzone są w zmodernizowanej hali sportowej. Korzystamy z boiska szkolnego ze sztuczną murawą. Kiedy dopisuje pogoda maluchy chodzą na szkolny plac zabaw.
- Obok waszego przedszkola wybudowano nowoczesny plac zabaw....
- Na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 im. Olimpijczyków Polskich w Wałbrzychu, właśnie ukończono prace nad Sportowym Parkiem Malucha. Jestem szczególnie z tego dumny ponieważ to ja z moimi koleżankami i kolegami z UKS „Olimpijczyk” i Szkoły przygotowaliśmy projekt Parku, i namawialiśmy mieszkańców Podzamcza na głosowanie na niego w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2014 rok. Dzięki temu w sercu Podzamcza powstał kompleks sportowo- rekreacyjny (małe boisko wielofunkcyjne, tor przeszkód i plac zabaw) dla maluchów z całej dzielnicy. Sądząc po frekwencji dzieci na obiekcie, Sportowy Park Malucha odnosi wielki sukces.
- Ogłaszacie się, że od września nie będziecie pobierać odpłatności za czesne.
- To prawda, planujemy znieść opłaty w grupach korzystających z zajęć edukacyjno-wychowawczych od godziny 8.00 do 13.00 i zmniejszyć odpłatność dla dzieci korzystających z pełnej opieki w naszym przedszkolu, czyli od 6.00 do 17.00. Mamy nadzieję, że zgodnie z nową ustawą wejdziemy w system pełnego finansowania opieki przedszkolnej przez Gminę, i będziemy świadczyć usługi w przyszłości na tych samych zasadach co przedszkola samorządowe. Naszą ideą jest to,aby każde dziecko, jeżeli tylko jego rodzice sobie tego życzą, mogło korzystać z naszej oferty i aby ograniczeniem w tym nie były możliwości finansowe opiekunów maluchów.
Miasto Kamienna Góra przystąpi do budowy osiedla na ul. Nadrzecznej. Powstanie tam 109 mieszkań w sześciu budynkach.
czytaj więcejPoznaliśmy oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Dzierżoniowa. Mieszkańcy ponownie w pierwszej turze wybrali Dariusza Kucharskiego. - Serdecznie dziękuję za każdy Państwa głos i za ponowne obdarzenie mnie zaufaniem. Kontrkandydatom gratuluję wyniku. Dziękuję dzierżoniowiankom i dzierżoniowianom, którzy poszli do tych wyborów. Mandat burmistrza, w następnych pięciu latach, chcę wypełniać wsłuchując się w głosy wszystkich dzierżoniowian, niezależnie od poglądów i sposobu patrzenia na świat. W tak szybko zmieniającej się codzienności silny i sprawny samorząd ma jeszcze większe znaczenie dla komfortu naszego codziennego życia. Działając wspólnie możemy jeszcze szybciej rozwijać Dzierżoniów. Do tego namawiam, zapraszam i zachęcam do współpracy - Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.
– Byliśmy w Karpaczu, w ten weekend będziemy na Polanie Jakuszyckiej, a w czasie kolejnych weekendów pojawimy się w Czarnej Górze, Zieleńcu i Świeradowie-Zdroju – mówi Marta Wróbel ze Starej Kopalni. Wałbrzyska atrakcja bierze udział w akcji Dolnośląska Zima przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i na stokach w popularnych kurortach zaprasza do wizyty w górniczym, unikatowym w skali europejskiej obiekcie.
czytaj więcejO inwestycjach, trudnych czasach i planach - rozmowa z burmistrzem Dzierżoniowa.
czytaj więcejNa wyjątkową podróż po surrealistycznym malarstwie zabierze nas Marcin Damasiewicz. Wernisaż wystawy już 5 stycznia o godzinie 18.oo w Galerii na Piętrze w Starej Kopalni. Wstęp jest bezpłatny.
czytaj więcej