Rozmowa ze Stefanosem Ewangielu, przewodniczącym Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji.
Czy protesty mieszkańców wałbrzyskiej dzielnicy Poniatów w sprawie budowy wodociągu są uzasadnione?
Stefanos Ewangielu: - Problem tych ludzi najlepiej zrozumieją osoby, które na co dzień nie mają wody. Każdy z nas przeżywał sytuację, w której przez kilka dni wstrzymane były dostawy wody, ale to była przecież sytuacja przejściowa. Dlatego ze zrozumieniem podchodzę do tego protestu, ale nie możemy się zgodzić na to, by wykonawca prac przy budowie kanalizacji w tej dzielnicy żądał zapłaty za wykonanie sieci wodociągowej kwoty wyższej o 30 procent od kosztorysu. Mówimy tu o kwocie około 3 milionów złotych, które musieliby zapłacić podatnicy.
Czy powstanie sieć wodociągowa w Poniatowie?
- Wodociąg w tej dzielnicy Wałbrzycha powstanie na pewno, bo byłoby absurdem inwestowanie tylko w kanalizację. Zgadzam się z mieszkańcami Poniatowa, że najlepiej by było, żeby obie sieci powstawały w tym samym czasie i by w tym samym czasie zostały oddane do użytku, ale - jak zwykle w takich przypadkach - chodzi o pieniądze. A w szczególności o pieniądze podatników. Niestety, nasz wniosek o dofinansowanie wodociągowania i kanalizacji został podzielony na dwa etapy. Ze względu na unijne dyrektywy dotyczące ochrony środowiska w pierwszej kolejności sfinansowane zostały prace przy budowie i modernizacji kanalizacji, a dopiero po tym możemy dostać pieniądze na wodociągi.
Kiedy może to nastąpić?
Rozpoczęliśmy procedurę pozyskania pieniędzy na wodociągi dla całego regionu, w tym dla Poniatowa. Nasz wniosek będzie rozpatrywany w pierwszym kwartale przyszłego roku.
A jeśli nie zostanie zaakceptowany?
- Ustaliliśmy z prezydentem Wałbrzycha Piotrem Kruczkowskim, że - w razie odmowy dofinansowania tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej - sfinansujemy to zadanie z własnych pieniędzy.
Kiedy mogą rozpocząć się prace przy budowie wodociągu w Poniatowie?
W mojej ocenie jest szansa, że prace mogą rozpocząć się już nawet w przyszłym roku. Dołożymy wszelkich starań, by tak właśnie się stało.
Rozmawiał Robert Raczak / 30minut
Miasto Kamienna Góra przystąpi do budowy osiedla na ul. Nadrzecznej. Powstanie tam 109 mieszkań w sześciu budynkach.
czytaj więcejPoznaliśmy oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Dzierżoniowa. Mieszkańcy ponownie w pierwszej turze wybrali Dariusza Kucharskiego. - Serdecznie dziękuję za każdy Państwa głos i za ponowne obdarzenie mnie zaufaniem. Kontrkandydatom gratuluję wyniku. Dziękuję dzierżoniowiankom i dzierżoniowianom, którzy poszli do tych wyborów. Mandat burmistrza, w następnych pięciu latach, chcę wypełniać wsłuchując się w głosy wszystkich dzierżoniowian, niezależnie od poglądów i sposobu patrzenia na świat. W tak szybko zmieniającej się codzienności silny i sprawny samorząd ma jeszcze większe znaczenie dla komfortu naszego codziennego życia. Działając wspólnie możemy jeszcze szybciej rozwijać Dzierżoniów. Do tego namawiam, zapraszam i zachęcam do współpracy - Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.
– Byliśmy w Karpaczu, w ten weekend będziemy na Polanie Jakuszyckiej, a w czasie kolejnych weekendów pojawimy się w Czarnej Górze, Zieleńcu i Świeradowie-Zdroju – mówi Marta Wróbel ze Starej Kopalni. Wałbrzyska atrakcja bierze udział w akcji Dolnośląska Zima przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i na stokach w popularnych kurortach zaprasza do wizyty w górniczym, unikatowym w skali europejskiej obiekcie.
czytaj więcejO inwestycjach, trudnych czasach i planach - rozmowa z burmistrzem Dzierżoniowa.
czytaj więcejNa wyjątkową podróż po surrealistycznym malarstwie zabierze nas Marcin Damasiewicz. Wernisaż wystawy już 5 stycznia o godzinie 18.oo w Galerii na Piętrze w Starej Kopalni. Wstęp jest bezpłatny.
czytaj więcej